Saten Alçı ve Boya

Alçı günümüzde en çok kullanılan yapı malzemelerinden biridir. Dekoratif açıdan güzel olmasının yanında ısı geçirgenliği olmayan bir malzemedir. Ayrıca uygulandığı duvarlarda çok düzgün bir yüzey elde edilir. Ancak bu uygulamanın profesyonel elemanlar tarafından yapılması gerekir. Aksi halde iyi bir görünüm elde edilmez.İzmir ve Ege Bölgesinde çeşitli inşaat konularında faaliyet gösteren firmamız alçılamanın öneminin farkında olup konusunda uzman ekipleriyle sizin dekorasyon ihtiyaçlarınızı en mükemmel şekilde gerçekleştirmek için hesaplı fiyatlarıyla hizmetinizdedir..

ALÇI NEDİR?
Alçı taşı dünyanın varoluşundan bu yana bulunan düşük yoğunlukta bir taştır. İşlendikten sonra çok çeşitli kullanımı olan taş, bugün dünyanın birçok ülkesinde ev ve işyerlerinin duvar ve tavan kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Yanmazlığı ve dayanıklılığı ile tüm dünyada bina ve yangın sigortası otoriteleri tarafından kabul görmektedir. İnsan yaşamı için toksik olmayan alçı taşı, bitki ve hayvan yaşamını ise destekleyici nitelikte olduğundan iç mekan yapı malzemelerinin temel taşıdır.

Alçı taşı (jips) doğal olarak oluşan ve iki mol su içeren bir Kalsiyum Sülfat mineralidir. Bileşiminde iki molekül kristal su bulunan jipsin (CaSO4 2H2O), yarım molekül su kalcak şekilde, ısı verilerek uçurulması ve öğütülmesi ile elde edilen, suyla karıştırılınca tekrar katılaşarak bağlayıcılık özelliği taşıyan bir yapı malzemesidir.

Gazbeton,tuğla, beton,bimsblok,brütbeton ve benzeri malzemelerin veya kaba sıvanın üzerine alçıdan yapılan ve üzerine yapılacak olan uygulamaya katman oluşturan yüzeye alçı sıva denir.

Alçı sıvalar makine ve el ile yapılmak üzere ikiye ayrılır.

ALÇININ SAHİP OLDUĞU ÖZELLİKLER
Yanmazlık
Isı Yalıtımı
Ses Yalıtımı
Hafiflik
İşleme ve onarım kolaylığı
Kolay şekil alma,kolay montaj
Bakteri üretmeme
Rutubet dengeleme
Yüzeye nefes aldırma
Yangın önleme
Her türlü yapıya uygunluk

ALÇININ KULLANILDIĞI YERLER
Kalkınmış ülkelerin tüketimleri incelendiğinde alçının inşaat sektöründeki önemi gün geçtikçe önemini daha fazla kazanmaktadır.

Günümüzde alçı taşı kullanımında, genel toplamın % 5’ i zirai amaçlı, %10-15 kadarı ise endüstriyel kullanım olarak adlandırılabilecek uygulamalarda tüketilmektedir. Geri kalan alçı taşının tamamı inşaat sektöründe kullanılan alçı türlerinin imalatında tüketilir.

Bu gün inşaat sektöründe kullanılan sıva alçısı, kartonpiyer alçısı, saten perdah alçısı ve makine sıva alçısı gibi toz alçı ürünleri kullanım miktarları gün geçtikçe artmaktadır. Bunun yanı sıra alçı ile hazır bina bölme duvarları, panolar, blok kriş ve tavanlar yapımında kullanılmaktadır

ALÇININ FAYDALARI NELERDİR?
Kapalı bir hacimde bulunan su buharı, hacmi çevreleyen dış yapı elemanlarının yüzeylerine temas ettiğinde soğuşarak yoğuşur ve yapı elemanlarının ıslanmasına dolayısıyla da elemanın yüzeyinde su lekelerine ve çiçeklenmelere neden olur. Alçı ise ısı iletkenliğinin düşük olması dolayısıyla yalnız yoğuşmayı geciktirmekle kalmaz, aynı zamanda boşluklarında önemli bir oranda ortam nemini ve kondansasyon suyunu absorbe edip, iç hacimde bağıl nemin azalmasını sağlayarak yoğuşmayı azaltır. Buna ek olarak nem azaldığında alçı kendi bünyesindeki nemi ortama vererek ortamın yeterli derecede nemli kalmasını sağlar ve bu suretle kaloriferli evlerde yaşam koşullarının iyileştirilmesine katkıda bulunur.

Geleneksel bir yapı malzemesi olan alçı, ısı yalıtımı ve diğer olumlu özellikleri nedeniyle günümüzdeki yapıların duvar konstrüksiyonlarının estetik, konfor ve insan sağlığı açısından standardını yükseltecek niteliktedir. İnşaat sektöründe, doğadan kolayca elde edilip işlenebilen alçı malzeme kullanımının artması ile minimum enerji sarfiyatıyla yüksek performanslı ürün elde edilebilecek ve binalardaki ısı kaybı da azalacaktır.

Alçı malzeme doğru olarak ve uygun yerlerde uygulandığında, mimariye çok geniş imkanlar tanıyan ve yüzyıllarca bozulmadan kalan bir malzemedir. Ayrıca sanıldığının aksine alçı malzeme çimento ve kireç esaslı malzemelerden maliyet açısından daha ekonomiktir.

Alçı Sıva Nasıl Yapılır

 • Alçı sıva makine ve elle olmak üzere iki şekilde yapılır.
 • Uygulamaya başlamadan önce beton, bürut beton üzerindeki bozuklukları çapakları temizlemek gerekir.
 • Sıva yapacağımız yerleri yani yüzeyleri tozdan tutunmayı önleyici durumlardan temizleyin.
 • Kuru ve sıcak yüzeyleri ıslatmak gerekir.
 • Tutunmayı daha kuvvetli hale getirmek için düz yüzetleri tırtıklamak gerekir.

Alçı Sıva Nasıl Yapılır (kuralları)

 • Alçı sıva yapılırkan aşağıdaki yazılı olan olan kurallara uymak gerekir.
 • Harcın hazırlandığı kab ile uygulamada kulladığımız aletler temiz olmalıdır.
 • Her kulanımdan önce sıva makinesine su alınmalı öncelik makine püskürtme hortumunun içi ve makine tamamen temizlenmelidir.
 • Sıcak ve kuru yüzeyler ıslatılmalıdır.
 • Pürüzsüzler yüzeyler tutunmayı artırmak için pürüzlendirilmelidir.
 • Düzgün olmayan alt katman üzerine dolgu yapılmalıdır.
 • Farklı ürünler karıştırmamak gerekir
 • Sıva harcında su sıcaklığına dikkat edilmesi gerekir ve temiz su kullanılmalıdır.
 • Sıvanın yapılmış olduğu yüzeyin,prizlerin başlamadan önce düzeltme işlemi yapılmış olmalıdır.
 • Sıva kalınlığının fazla olması durumunda sıva işlerinin bir gün ara verilerek yapılmalıdır.
 • Sıva işleri bittikten sonra aletler temizlenmeli ve alan temizliği yapılmalıdır.
24 Nisan 2017
3.339 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?